עמירים לחיים

 

 

תאונות הדרכים במדינת ישראל נחשבות כיום לאחת הסכנות הקיומיות. מדי שנה הכבישים גוזלים את חייהם של רבים מתושבי המדינה בין אם מבוגרים, צעירים או ילדים קטנים.

הקטל והאובדן שנגרמים בעקבות גורמי סיכון רבים הנכנסים תחת כותרת אחת, אלא והיא "נהיגה לא אחראית", הביאו להעלאת המודעות שתחום זה דורש טיפול מידי ברמה לאומית.

 

הגורמים הרשמיים התחילו לפעול למען צמצום התופעה המדאיגה בהיקף רחב. "עמירים" ומתוך מחויבות לחולל שינוי חיובי בקהילה לקחה על עצמה חלק במלחמה כנגד הקטל הנוראי בכבישים.

 

"עמירים" מאמינה שבמטרה לקדם את ערכי הנהיגה הנכונה יש לפעול כבר בגיל הגן. על כן, ובשיתוף פעולה עם משרד התחבורה ועמותת אור ירוק מופעלים מספר תכניות הסברה ביישובי הצפון במספר שכבות גיל.

 

בגנים ובבתי ספר יסודיים, מלגאים של "עמירים" משתלבים בתוך מערך הפעילות של ביה"ס והגן, ביחד עם צוות המורים ורכזי תחום הבטיחות וזהירות בדרכים, מעבירים פעילות חווייתית לילדים, דרכה הם מעלים את מודעותם לסכנות בכביש, לחוקים ולכללים שמטרתם לשמור על חיי הולכי הרגל, ומעל לכל מנחילים בהם ערכי התנהגות בטוחה כהולכי רגל וכנהגים בעתיד.

 

בשכבות גיל גבוהות יותר, בחטיבות ביניים ובחטיבות עליונות, מומחים מהתחום מגיעים לבתי הספר ומעבירים סדנאות בנושאים שונים כמו: נהיגה אחראית ונכונה, סכנת הנהיגה תחת השפעת אלכוהול, תקופת המלווה וחשיבותה ועוד.. מה שמייחד תכנית זו, שהיא משלבת את ההורה המלווה בתוך הסדנאות, וזאת במטרה להטמיע את ערכי הנהיגה הנכונה הן להורה והן לבנו המלווה על ידו. יצירת הקשר הזה בין ההורה לבנו הנהג החדש בתוך מערך ההסברה אודות חשיבותה של תקופת המלווה, מעצים את מקומו של ההורה כנהג מלווה ומרכך את נוקשות והתנגדות הבן-הנהג החדש בקבלת הכוונה ותדרוך בכביש.

 

התוכנית חובקת מספר גדול מיושבי הצפון ומועברת במספר רב של בתי ספר, החל מהגנים ועד לחטיבות עליונות.